Gospodarka

Koło łowieckie „Rogacz” z siedzibą w Niechobrzu, dzierżawi na cele łowieckie obszar o powierzchni przekraczającej 6000 ha. Na terenie obwodu posiada domek myśliwski znajdujący się w miejscowości Wola Zgłobieńska. Służy on w pierwszej kolejności członkom koła oraz lokalnej społeczności.

DSC_0664_poprawiony_2

 pasninkMając na uwadze jedno z podstawowych przesłań myśliwego – „wpierw hoduj, potem poluj”, koło prowadzi szeroką gospodarkę łowiecką. Działania mają służyć utrzymaniu liczebności zwierzyny łownej na zadawalającympodsyp-dla-bazantow poziomowe. Szczególna opieką zostały objęte te gatunku, których liczebność gwałtownie spadła ze względu na choroby oraz stale rosnącą presję drapieżników będących pod ochroną. Efektem tych działań jest odradzanie się populacji zająca oraz pojawiająca się w łowisku coraz częściej kuropatwa. Opisane powyżej działania oparte są o konkretne przedsięwzięcia. W latach ubiegłych były introdukowane do łowiska daniele, corocznie zakupywane są i wypuszczane w okresie letnim bażanty. Członkowie koła w ramach swych obowiązków wybudowali 40 ambon, 160 karmników dla bażantów, 60 karmników dla saren, zakładane są corocznie liczne poletka żerowe. Wszystkie urządzenia łowieckie lokalizowane są w takich obszarach aby odciągać zwierzynę od obszarów zurbanizowanych celem eliminowania ewentualnej uciążliwości dla miejscowej ludności.ambona
Myśliwi szczególną wagę przywiązują do właściwego wsparcia zwierzyny w okresie występowania ekstremalnych warunków pogodowych. Licznie występujący bażant, nie przetrwa śnieżnej zimy bez dokarmiania. Aby sprostać temu celowi, koło prowadzi magazyn paszy w Niechobrzu. To z niego w okresie zimowym zaopatrywane są przez myśliwych paśniki i podsypy. Powyższe działania zapewniają utrzymanie optymalnych warunków do bytowania zwierzyny łownej, co w rezultacie przyczynia się do zapewnienia równowagi i ochrony gatunków.
Koło podejmuje również działania na rzecz ochrony zwierząt dziko żyjących. Corocznie w okresie wiosennym organizowane są akcje likwidowania wnyków. Niestety, pomimo rosnącej świadomości społecznej, są one nadal zakładane a przecież w nich giną w męczarniach żywe stworzenia. Dzięki dobrej współpracy z policją udało się w przeszłości doprowadzić do ujęcia i osądzenia osób kłusujących również z bronią palną.
Koło „Rogacz” jako organizacja miłośników przyrody, prowadzi liczne akcje edukacyjne. Organizowane są spotkania z młodzieżą na terenie łowiska. Myśliwi biorą udział w prelekcjach dla uczniów okolicznych szkół Każde z takich spotkań, owocuje wzrostem świadomości roli współczesnego myśliwego w społeczeństwie i służy poprawie jego wizerunku. Młodzi ludzie poznając działalność koła łowieckiego i podejmowane przez myśliwych działania, mają możliwość samodzielnej oceny znaczenia tych prac dla ekosystemu.Przywiązywana jest też duża uwaga do współpracy z lokalnymi samorządami oraz miejscową ludnością, celem utrzymywania właściwej równowagi pomiędzy potrzebami wszystkich środowisk.